Cyklojazda Košice – Bratislava naprieč Slovenskom

Pôjdeme cez top slovenské stúpania na trase z Košíc do Bratislavy. Vhodné pre jazdcov na cestných bicykloch. Táto cyklojazda a zároveň výzva nie sú preteky, ale skôr cykloturistika s cieľom zajazdiť si cez najkrajšie úseky na trase medzi našimi najväčšími mestami.

Táto cyklojazda je rozložená na 3 dni, aby bola rezerva aj pre prípad horšieho počasia, defektov alebo možnosť dojazdiť to aj pomalším vytrvalcom. V optimálnom prípade by celkový čas jazdy na bicykli mal byť 26 hodín s priemerkou okolo 22 km/h.

Základné údaje

Cycle Slovakia - spoznaj Slovensko na bicykli a prekonaj samého seba

Dĺžka – 574 km
Prevýšenie – 7677 m
Trvanie – 3 dni
Ubytovanie v cene – 3 noci

Etapy

Košice – Revúcka Lehota

Ubytovaní budeme mať v Košice Západ neďaleko výjazdu na Nižný Klátov, kde v miernom stúpaní dolinou začína etapa. Vystúpame na stúpanie pod kopcom Podkova a spustíme sa do obce Jasov. Tam začína veľmi mierne viac ako 20 km stúpanie pod Štósky Vrch popri rieke Bodva. Reálne hlavná čas stúpania približne 8 km. Odtiaľ zjazdujeme až do Nálepkova, kde je prvá prestávka na benzínke na doplnenie vody a energie.

Odtiaľ začína stúpanie na sedlo Grajnár 1023 m n.m. a odtiaľ sa zjazduje postupne na Mlynky a výstupa mierným stúpaním okolo Palcmanskej Maše smerom na Dobšinskú Ľadovú jaskyňu popri rieke Hnilec. Okolo nej len prejdeme, ale neďaleko za ňou je ranč s reštauráciou, kde zastavíme na obed a počkáme zvyšok balíka.

Tam začína najľahšia časť etapy. Vstúpame cez sedlo až do Telgártu a spustíme sa mierne klesajúcim kopcom popri meandroch Hrona popod Kráľovou Hoľou až k odbočke na Červenú skalu. Vystúpame krátkym, ale strmým stúpaním a v zjazde sa pokúsime nerozbiť bicykel na rozbitom povrchu cesty. Medzi stúpanie na Prednú Horu je len pekným spestrením a potom nás čakí zjazd cez Revúcu až k vonedj nádrži Miková, kde sa ubytujeme. Celá trasa je k dispozícii na Strava https://www.strava.com/activities/2449473900.

Revúcka Lehota – Banská Štiavnica

Ráno po raňajkách s výhľadom na vodu vyrážame do prvého krátkeho stúpania a za ním nasleduje o niečo dlhšie stúpanie na 560 m pod Železníkom. Po zjazde cez serpentíny do Sirku a Ratkovej začína trojica stúpaní do Hnúšte. Tou len prechádzame smerom Klenovec, kde začína ďalšie pekné stúpanie do Kokavy nad Rimavicou. Tam je štart najdlhšieho stúpania dňa na sedlo Látky 968 m n.m., kde je zároveň aj prvá prestávka.

Po nej dostúpame na druhé medzi sedlo a spustíme sa do Kriváňu, kde je dlhší obed. Potom popod Plutov Vrch je dlhšie a výživné stúpanie na Starú Hutu, zjazd na Slatinské Lazy a tam z odbočky niekoľko prudkých stúpaní na Zaježovú. Po zjazde cez les v Ploešovciach začína stúpanie na Senohrad, z ktorého to ide rýchlym miernym klesením až do Krupiny, kde je možnosť si dať prestávku podľa času a potreby.

Z Krupiny trasa ide cez Žibritov do Banskej Štiavnice, kde si po krásnom stúpaní je potrebné dať pozor na nebezpečné prudké klesanie na úzkej ceste. Záver ide cez Svätý Antom mierným stúpaním do Banskej Štiavnice. Celá trasa je tu https://www.strava.com/activities/2452395053.

Banská Štiavnica – Bratislava

Po raňajkách začíname stúpaním na Červenú Studňu a zjazdom po úplne novej asfaltke do Hodruše a Žarnovice, kde popri Hrone prejdeme až do Novej Bane. Nohy preverí stúpanie na Novú Hutu, ale odmenou je tiahle a dlhé klesanie do Zlatých Moraviec.

Ponitrím prechádzame cez Vráble až do Šuran, kde je prestávka na obed. Podľa stavu rieky Váh odtiaľ pôjdeme cez kompu alebo most v Kolárove na jeho druhú stranu. Potom už len dojazd na hrádzu a do Bratislavy. Táto časť trasy je variabilná a určí sa na trase s ukážkou tu https://www.strava.com/activities/2455687552.

registrácia

V prípade záujmu o registráciu píšte na info@trenujeme.sk. Po zaslaní prihlášky vám poskytneme údaje k platbe.